biuro@ppoz-online.pl
SSP, czyli system sygnalizacji pożarowej, formalnie jest urządzeniem przeciwpożarowym. Niby to oczywiste, ale warto wiedzieć, który przepis definiuje SSP jako urządzenie przeciwpożarowe oraz dlaczego projekty takich systemów wymagają uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. Wszelkie informacje w tym zakresie znajdziemy w rozporządzeniu MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 109 Poz. 719). W tym rozporządzeniu zaraz na początku widnieje definicja urządzenia przeciwpożarowego i SSP jest jako takie urządzenie wymienione. Konieczność uzgadniania SSP z rzeczoznawcą wynika natomiast z par. 3 ww. rozporządzenia.
W praktyce - choć może się to wielu osobom nie podobać - każdy projekt będzie wymagał uzgodnienia. Nawet taki który dotyczy tylko jednego elementu np. dołożenie czujki.
Istnieją wytyczne i wymagania dotyczące zawartości projektu urządzenia przeciwpożarowego. Można je znaleźć m.in. w standardzie technicznym PKN CEN-TS 54-14 lub w mojej ocenie najlepszych na tą chwilę wytycznych dostępnych na polskim rynku tj. II wydanie Wytycznych projektowania oświetlenia awaryjnego (SITP WP - 01:2020). Z całego serca polecam wytyczne wszystkim projektantom SSP.
Część opisowa
a) Przedmiot opracowania
(np. Projekt wykonawczy / projekt powykonawczy / projekt urządzenia przeciwpożarowego systemu sygnalizacji pożarowej dla …………)
b) Zakres opracowania
(w zakresie opracowania należy wskazać piętro oraz obszar fizyczny jaki poddawany jest modernizacji a także zakres sprzętowy poddawany zmianom czy rozbudowie np. rozbudowa SSP o brakujące elementy detekcyjne z uwagi na zmiany architektoniczne powierzchni….)
c) Podstawy opracowania
(umowa/zlecenie z dnia ….. ; scenariusz pożarowy; standard projektowy na podstawie którego wykonywany jest projekt np. PKN CEN 54/14; SITP WP - 01:2020; NFPA 72, przy czym sugerowane w stosowaniu są dwa pierwsze)
d) Założenia projektowe
-Zakładany zakres ochrony (całkowita, dróg ewakuacyjnych itp.)
-Opis pomieszczeń, które zwolniono z ochrony SSP (jeżeli takie przewidziano)
-Przyjęte promienie działania czujek z uwzględnieniem ich typów (np. czujka optyczna uniwersalna r=6,2m)
-Określenie minimalnych odległości projektowych od ścian,
-Określenie minimalnych wysokości instalowania czujek
-Określenie minimalnej przestrzeni do zachowania pod czujką
e) Charakterystyka obiektu
-Ogólna
-Pożarowa
f) Opis techniczny projektowanych elementów
-Dobór elementów systemu
-Okablowanie wraz z zasadami prowadzenia
-Współdziałanie z innymi systemami
-Alarmowanie lokalne i straży pożarnej
g) Wskazówki montażowe (uwzględnić występowanie poduszek powietrznych, odległości od otworów nawiewnych i wywiewnych, wykształceń w stropie w tym zasad kiedy np. kanał wentylacyjny lub wyciszenia pomieszczeń dzielą przestrzeń w sposób wymagający zwiększenie ilości czujek)
h) Warunki rozmieszczenia ROP (wysokości, dopuszczalne odległości)
i) Zasady znakowania elementów detekcyjnych
j) Wytyczne dla innych branż
k) Próby i warunki odbioru systemu
l) Uprawnienia projektanta / przygotowanie zawodowe
m) Oświadczenie projektanta o zaprojektowaniu zgodnie ze standardem projektowym
n) Deklaracje właściwości użytkowych CNBOP
o) Uzgodnienie projektu z rzeczoznawcą ds.zabezpieczeń przeciwpożarowych
a) Rysunki zawierające rozplanowanie urządzeń, przebieg linii dozorowych, zasilających, sterujących i kontrolnych (praktycznie w każdym przypadku w budynku Warszawskiego Centrum Finansowego w przestrzeni między sufitowej przebiegają kanały, podciągi oraz instalacje mogące stanowić przeszkody w rozprzestrzenianiu się dymu. Stąd instalacje mogące mieć wpływ na rozprzestrzenianie się dymu powinny być na części rysunkowej uwzględnione)
b) Objaśnienie zastosowanych w projekcie symboli i kolorów
REKOMENDOWANA ZAWARTOŚĆ PROJEKTU
NAWIGACJA
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023
Romaszewskiego 6 lok. B3, 01-892 Warszawa, woj. mazowieckie